Katar i kaszel infekcyjny – jak sobie z nimi radzić?
Z uwagi na dokuczliwe uczucie zatkanego nosa czasem wskazane jest podanie donosowych kropli obkurczających naczynia. Należy je jednak stosować z umiarem (2-3 razy dziennie 1-2 krople), podawać na błonę śluzową nozdrzy, a nie przegrody nosa i nie dłużej niż 3-5 dni w odpowiednich do wieku stężeniach.
Bardzo ważna jest odpowiednia toaleta nosa. Przed zakropleniem kropli do nosa należy usunąć wydzielinę z nosa – zaleca się częste zakraplanie soli fizjologicznej lub preparatów wody morskiej. Gęstą zalęgającą wydzielinę można usunąć specjalnymi urządzeniami, które pojawiły się ostatnio na naszym rynku. Są to aspiratory wydzieliny przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Nie należy jednak nadużywać stosowania tych urządzeń, gdyż mogą podrażnić błonę śluzową nosa.
Ważne jest również, aby nie tłumić odruchu kaszlowego. U niemowląt i małych dzieci nie powinno stosować się leków przeciwkaszlowych, jedynie w przypadku suchego, nieproduktywnego, uporczywego kaszlu, utrudniającego karmienie, zaburzającego sen.
W przypadku zagęszczania wydzieliny w nosie, pojawienia się wilgotnego, ale trudnego do odkrztuszenia kaszlu, należy wprowadzić leki rozrzedzające wydzielinę. W tej fazie choroby szczególnie ważne jest nawilżanie powietrza i obfite pojenie dziecka. Leki rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych zwykle są pod postacią syropów. Działanie tych leków jest bardzo różne zależnie od budowy chemicznej, a ostateczny efekt bardzo podobny – rozluźnienie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych i łatwiejsza jej wykrztuszenie.