Uwaga, grypa i jej utrzymujące się objawy mogą być groźnemoże być groźna

Uwaga, grypa i jej utrzymujące się objawy  mogą być groźnemoże być groźna

Sezon jesienno-zimowy to okres zwiększonej zapadalności na infekcje wirusowe dróg oddechowych zarówno dzieci jak i dorosłych.  Jedną z takich infekcji jest grypa. Szczyt zachorowań grypowych w Polsce przypada między styczniem a marcem. Zakażeniu wirusem grypy ulega 15-20% dzieci rocznie. Największe zagrożenie stwarza ono dla dzieci poniżej 2 roku życia, osób starszych i przewlekle chorych.

Grypa i jej objawy wywołane sąa jest przez zakażenie wirusami z rodziny Myxoviridae grupy A, B, C, ale epidemiologicznie ważne są tylko wirusy A i B. Częste zmiany antygenowe na skutek mutacji punktowych prowadzą do powstania nowych wariantów wirusa grypy typu A i B. Z tego powodu zdolność naszego organizmu do tworzenia swoistych  przeciwciał przeciw nim jest ograniczona. Przeciwciała skierowane przeciwko jednemu typowi lub podtypowi  wirusa grypy nie zapobiegają zakażeniom innym typem lub podtypem wirusa.

Zakażenie następuje drogą kropelkową. Chorzy kaszląc i kichając rozsiewają wirusy. Zarazić możemy się dotykając powierzchni, na które dostał się wirus w czasie kaszlu i kichania osoby zarażonej. Mycie rąk to prosta, ale skuteczna metoda zapobiegająca rozprzestrzenianiu się zakażenia. Okres wylęgania grypy to średnio 2 dni (1-4 dni).

Objawy kliniczne pojawiają się szybko i szybko narastają. U dzieci jest to najczęściej gorączka (90%), zapalenie gardła i katar (60%), ból głowy i suchy męczący kaszel (50%), senność i osłabienie (50%), skłonność do drgawek gorączkowych (20%), powikłania w postaci zapalenia ucha środkowego (25%). Mogą występować też objawy takie jak ból brzucha i nudności, brak energii i apetytu, krwawienia z nosa, bóle mięśni, uczucie rozbicia. Jako powikłanie wystąpić mogą zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Nasilenie objawów może być  różne – od łagodnych przypominających przeziębienie, aż do niewydolności oddechowej. Zależy to od wieku pacjenta.

Diagnostyka zakażenia to badania wirusologiczne. W praktyce nie zawsze są one wykonywane, częściej korzysta się z szybkich testów diagnostycznych. W leczeniu stosujemy zwykle leki objawowe  (przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe lub wykrztuśne, uszczelniające naczynia krwionośne). W przypadkach o ciężkim przebiegu, po laboratoryjnym potwierdzeniu zakażenia wirusem grypy typu A, stosuje się leki przeciwwirusowe (zanamiwir, oseltamiwir, amantadyna, riamantadyna, rybawiryna). Leki te maja jednak dużo działań ubocznych.

Powrót do kącika psychologa