Grypa czy przeziębienie? Objawy, przebieg i powikłania

Grypa czy przeziębienie? Objawy, przebieg i powikłania

Przeziębienie i grypa są do siebie podobne i często ze sobą mylone. Ważne jest więc odróżnienie tych chorób, gdyż przeziębienie mija bez pozostawiania następstw, a grypa może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. 


Grypa wywołana jest przez wirusy grypy, które ulegają częstym zmianom genetycznym (tzw. mutacje). Wirusy grypy mogą być bardzo niebezpieczne, duża ich zmienność genetyczna prowadzi do powstania groźnych szczepów, które wywołują pandemie.


Objawy grypy i przeziębienia różnią się od siebie. 


•    Przeziębienie  przebiega o wiele łagodniej, rozpoczyna się powoli od uczucia drapania w gardle, kataru, kichania, różnie nasilonego kaszlu. Gorączka rzadko jest wysoka, a ogólne samopoczucie nie jest tak złe, jak w przypadku grypy. Zwykle pomagają łagodne środki zaradcze, czasem domowe sposoby (czosnek, miód, witamina C, leki przeciwgorączkowe), inne objawy nie pojawią się.


•    Grypa  zaczyna się nagle, niespodziewanie, bardzo szybko i w ciągu paru godzin rozwijają się objawy w postaci wysokiej gorączki (powyżej 38°C), uczucia rozbicia, bólów mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel występują później lub wcale. Grypa "zwala z nóg", człowiek czuje się bardzo osłabiony, niezdolny do pracy i wysiłku.


Najczęstszymi powikłaniami grypy są zapalenie oskrzeli, płuc, ucha. Rzadziej grypa może prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia nerwów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. U osób chorujących na przewlekłe choroby układu oddechowego np. astmę czy przewlekłe choroby innych układów np. układu krążenia, może dojść do zaostrzenia przebiegu tych chorób.


Zaraźliwość grypy trwa 1-6 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i do 6 dni po ustąpieniu objawów choroby. Okres wylęgania wynosi od 1-3 dni.


W tabeli przedstawiono najważniejsze różnice pomiędzy przeziębieniem a grypą: 
 

 objawy

grypa

przeziębienie

początek objawów

nagły

powolny

gorączka powyżej 39°C z dreszczami
(lub przynajmniej pow. 37,8°C)

często

rzadko

bóle głowy, mięśni i stawów

silne

mniej nasilone

skrajne wyczerpanie

często

rzadko

suchy kaszel

często

rzadko

kichanie

rzadko

często

chrypka

rzadko

często

powikłania

często

rzadko

szczepionka

dostępna

brak

 

dr n. med. Agnieszka Sobocińska
 

Powrót do kącika psychologa