Jak leczyć zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych u dzieci?

Jak leczyć zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych u dzieci?

Jeśli Twoje dziecko dotknie infekcja górnych dróg oddechowych, musisz zwalczać pojawiające się objawy. Dla chorego organizmu z uwagi na obniżoną odporność istotny jest odpoczynek, aby jego układ immunologiczny mógł zmobilizować się do walki z drobnoustrojami, wobec tego zalecane jest leżenie w łóżku i odpoczywanie.

Istotnym czynnikiem jest odpowiednie nawadnianie chorego oraz dieta (lekkostrawna) – posiłki powinny być częstsze, w mniejszych ilościach. Niemowlęta karmione piersią powinny być częściej przystawiane do piersi.

Na początku zakażenia, kiedy dziecko ma uczucie „zatkanego nosa” ( obrzęk błony śluzowej nosa), istotne jest nawilżanie powietrza. Ochrania to błonę śluzową dróg oddechowych, szczególnie nosa, przed wysychaniem i zapobiega gęstnieniu wydzieliny, zatykaniu wąskich dróg oddechowych. Powietrze w pomieszczeniu można nawilżyć poprzez układanie mokrych ręczników na grzejnikach, zawieszanie zbiorników z wodą, czy też stosowanie bardziej efektywnych nawilżaczy ultradźwiękowych lub ciśnieniowych. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20°C. W przypadku podwyższonej temperatury ciała dziecka (powyżej 38,5oC) należy podać leki obniżające ją.

Wirusowe zakażenie zapalenie górnych dróg oddechowych zwykle ustępuje po 7-10 dniach, ale zdarza się, że wystąpią powikłania. Najczęściej jest to zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok sitowych, podgłośniowe zapalenie krtani, czy też zapalenie dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, płuc). W takich sytuacjach może być konieczne podanie antybiotyku.

Powrót do kącika psychologa